Finał I Praskiego Konkursu Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej – „Pięć złotych minut – z nami bezpieczniej”

30-ci trzyosobowych zgłoszonych do konkursu drużyn, 90-tka wspaniałych dzieciaków stanęła dzisiaj w OSIR przy ul. Siennickiej 40 do finałowych zawodów. Konkurs wraz z Fundacją Prometeusz współorganizowało nasze Stowarzyszenie. Naszym głównym zadaniem było zorganizowanie towarzyszącego finałowi festynu edukacyjnego – Z nami bezpieczniej. Atrakcjami były: miasteczko ruchu drogowego i mini konkurs Koło Fortuny zapewnione przez Straż Miejską m.st. Warszawy; symulator zderzeń i test psychomotoryczny z ITS.

Festyn służył rozładowaniu napięcia jakie towarzyszyło uczestnikom zawodów rywalizującym na 6 stacjach: resuscytacja, silne krwawienie z przedramienia, zakrztuszenie, złamanie przedramienia, pozycja boczna bezpieczna i test.

Resuscytacja, najważniejsza z konkurencji konkursowych, dostarczyła najwięcej emocji, gdyż dwie drużyny uzyskały tę samą liczbę punktów i trzeba było zarządzić 2 minutową dogrywkę pomiędzy przedstawicielami obu drużyn. Mistrzem Resuscytacji została Drużyna nr 27 z SP 277 z Targówka. Podczas dogrywki jej zawodnik uzyskał wynik – 99% skuteczności wykonywanych ucisków. Konkurencja wykonywana była na fantomach wyposażonych w modem, który za pomocą aplikacji, na dowolnym sprzęcie: smartfon, tablet, laptop pokazuje skuteczność wykonywanych uciśnięć i wdechów. 4 tego typu fantomy + szkoleniowe AED były nagrodami dla szkół zwycięskich drużyn w konkursie. Tradycyjnie puchar dla Mistrza Warszawy w Resuscytacji ufundował Prezydent m,st. Warszawy, który objął konkurs swoim patronatem.

Cały konkurs i tytuł Mistrza w Udzielaniu Pierwszej Pomocy uzyskała drużyna nr 18 również z SP 277. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali medale, dyplomy, apteczki i kalendarze na rok 2020 ufundowane przez PIGOSK.

Puchar od Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, medale i upominki dla Mistrzowskiej drużyny w Resuscytacji wręczali goście: Pan Krzysztof Krakowiecki-Kulesza Dyrektor BAiSO m.st. Warszawy oraz Panie Ewa Kowalewska i Angelika Skrońska z w/w Biura. Zwycięskie drużyny otrzymywały złote i srebrne medale należne Mistrzowi i Wicemistrzom oraz dyplomy i nagrody, które wręczali: Pani Maria Dąbrowska-Loranc z ITS i Pan Krzysztof Szymański Prezes PIGOSK.

To była piękna impreza służąca edukacji młodych obywateli w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia, ale również spotkanie nauczycieli, zaangażowanych w pracę z kolejnymi rocznikami uczniów i biorących od lat udział w konkursie. Sprzęt, który trafił do czterech szkół, posłuży do edukacji kolejnych pokoleń młodych Polaków, gdyż PIĘĆ ZŁOTYCH MINUT to czas kupiony dla osoby poszkodowanej. Brawo młodzi ratownicy!

Było to też spotkanie osób związanych z działalnością szkoleniową, szczególnie że w konkursie jako sędziowie pracowali: Edyta Jasińska-Beń, Alicja Sierakowska, Zbigniew Muszyński, Krzysztof Dul.

Więcej informacji o konkursie na stronie –
http://fundacjaprometeusz.pl/i-praski-konkurs-szkol-podstawowych-z-pomocy-przedmedycznej/