Wielki Konkurs z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Szkół Mareckich

W dniu 13 czerwca na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym odbył się konkurs z bezpieczeństwa ruchu drogowego dla uczniów klas piątych mareckich szkół.  W konkursie uczestniczyło dziewięć czteroosobowych drużyn, każda z nich przybrała inną nazwę.

Konkurs składał się z pięciu konkurencji:

 1. Jazda rowerem lub hulajnogą elektryczną po miasteczku ruchu drogowego zgodnie z przepisami uwzględniając znaki drogowe, sygnalizację świetlną, odpowiednio sygnalizując manewry na drodze, zajmować prawidłowe miejsce na jezdni i upewniając  się czy można bezpiecznie przejechać przez skrzyżowanie. Wszyscy uczestnicy musieli mieć na głowie kask ochronny. Sędziowie oceniali  każdego zawodnika indywidualnie , za każde naruszenie przepisów ruchu drogowego   były przypisywane punkty karne.
 2. Przejechanie rowerem lub hulajnogą elektryczną po torze sprawnościowym składającym się z pochylni, rynny, tarki, wiszącej bramki, slalomu i ósemki. Zawodnicy dostawali punkty karne m In. Z a podparcie się, potrącenie bramki, zjechanie z przeszkody    lub jej ominięcie.
 3. Pierwsza pomoc polegająca na właściwych zachowania się w przypadku zauważenia osób poszkodowanych, sprawdzenie stanu poszkodowanych, wezwanie pomocy , powiadomienie służb ratowniczych.
 4. Sprawdzenie stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia roweru lub hulajnogi elektrycznej i usunięcie małych usterek samodzielnie.
 5. Odpowiedź na pytania z zakresu wiedzy o zasadach i przepisach ruchu drogowego .

Organizatorami konkursu byli:

 1. Spółka Mareckie Inwestycje Miejskie
 2. Klub rowerowy „TRYBIK”
 3. Mazowiecka Rada BRD
 4. Fundacja „Prometeusz”
 5. Komenda Powiatowa policji w Wołominie
 6. Sportano.pl
 7. Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie zabezpieczając konkurencję na miasteczku ruchu drogowego.

Straż Miejska w Warszawie zaprezentowała będące na jej wyposażeniu drony i fotokamery na wysięgniku służące do zdalnego kontrolowania zachowań uczestników ruchu drogowego.

Wydział Ruchu Drogowego komendy Powiatowej Policji w Wołominie zaprezentowała pojazdy interwencyjne ( radiowozy i motocykle)

Ochotnicza Straż Pożarna   w Markach zaprezentowała wyposażenie samochodu pożarniczo-ratowniczego.

Wśród instytucji wspierających było wydawnictwo „LIWONA”

Pierwsze miejsce zajęła drużyna „Złote Koła” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Pomnika Zwycięstwa 1920 r. Drużyna „Szybkie Światła” ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Roweckiego „GROTA” zajęła drugie miejsce a na trzecim miejscu uklasyfikowała się drużyna „Zgrana Czwórka” ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żołnierzy AK II Rejonu Celków w Markach.

Wszyscy uczestnicy rozjechali się do swoich szkół zadowoleni i uhonorowani.

Dziękuję członkom SOSK Warszawa, którzy poświęcili swój czas, za zaangażowanie i pomoc w organizacji i przeprowadzeniu konkursu.

 

Jan Szumiał prezes SOSK Warszawa

Fotorelacja z Konkursu na Facebooku SOSK